۳۱ سال جنگ در خرمشهر

خوانندگان عزیز توجه فرمایید؛ خوانندگان عزیز توجه فرمایید؛ خرمشهر، شهر خون، آزاد شد.

با تمامی سختی هایش چه زیباست فتح بعد از سقوط، چه زیباست ببینی خاک وطن به آغوش میهن بازگشته و می توانی راحت در آن نفس بکشی، می توانی زیر سایه ی یک درخت سبز قد بلند دراز بکشی و آرام بگیری و به آسمان آبی نگاه کنی. آری چه زیباست امنیت و آسایش.آری امنیت و آسایش زیباست، امنیت وآسایشی که یک شبه به دست نمیاید.

خرمشهر
خرمشهر

۴ آبان سال ۱۳۵۹ روز تلخی برای خرمشهر رقم خورد و با وجود مقاومت رزمندگان اسلام شهر سقوط کرد و ویرانی های بسیاری به بارآورد. با تلاش دلاورمردان وطن بالاخره این شهر در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ به مام وطن بازگشت.

اما گمان نبرید که این داستان خرمشهر بعد از ۲۰ ماه به پایان رسید و رنج و درد مردم به خاطرات تبدیل شد. داستان ماجرای ما و خرمشهر از همینجا آغاز می شود. متاسفانه خرمشهر نه از «سازندگی» و «اصلاحات» خیری دید و نه از «مهرورزی» و «تدبیروامید» طرفی بست، همان ماند که بود.

آلودگی هوا
آلودگی هوا

امروز بعد از حدود ۳۱ سال از فتح خرمشهر مردم نجیب این شهر و شهرهای اطراف آن درگیر آلودگی هوا، کمبود آب آشامیدنی، نداشتن سیستم فاضلات مناسب، ریزگردها، نبود امکانات رفاهی، تفریحی، پزشکی مناسب، عدم زیبا سازی فضای شهری هستند.

بخشی از نظرات مردم خرمشهر و یا افرادی که به آنجا سفر کرده اند خواندنش خالی از لطف نیست:

اصلا هم جالب نیست.با بودجه ای که در این چندسال برای خرمشهر صرف شد میشود چند شهر را از نو ساخت اما همه آن توسط مسولین شهری خورده شد. مقصر دولت نیست.

من خرمشهر رفتم واقعا آدم گریه اش می گیره بوی گند آشغال و فاضلاب توی خیابونها,
لوله های گاز و نفت از اونجا رد میشه مردم بیچاره شون گاز کپسولی استفاده میکنن محرومیت به تمام معنا!!!!

به عنوان یک خوزستانی واقعا شهرهای استان خوزستان به واقع جز مظلومترین شهرهای ایران هستند چون اب کشور اینجاست حتی یک شهر اب شرب سالم نداره پول مملکت اینجاست ولی به مردمش هیچ خدمات شهری رفاهی … داده نمیشه جنگ روتحمل کرد و بازسازی نشد.

وای که چقدر این شهر پتانسیل دارد برای جذب توریست اما به آن رسیدگی نشده!

ميدانم كه نوشته هاي يك بچه خرمشهر را درج نمي كنيد ولي براي تسكين دردهايم مي نويسم .در جنگ آوراره شديم به آبادان و باز از آنجا آواره شديم سربندر . از آنجا ما را به ماه شهر بردند و از آنجا ما را به شاهرود و از آنجا مارا به (ميدان غار )و بعد به قرچك .خلاصه ما ماركوپواوي ايراني بوديم و كسي نگفت چرا آواره شديد.پدر از شدت فكر زياد فرزندان دچار افسردگي شديد شد .و بعد بيماري پاركينگسن.و بعد از مدتي به خاطر همين بيماري لعنتي درگذشت .و كسي جوياي حال او نشد …بخاطر همين آوارگي هاي تلخ مادرم هم دچار بيماري عصبي شد…و اين قصه ادامه دارد.

به عنوان یک خرمشهری میگویم: خیابانها و جداول آن، مشکل بخش فاظلاب، نبود آب آشامیدنی سالم، اپیدمی بیماری سالک بدلیل زبالها رها شده و کثیفی محلات، وضعیت بد وآلودگی کارون و عدم زیباسازی ساحل و ساختار شهر، نبود تفریحگاه،‌ مشکل شدید بیکاری و فقر و… مشکلات این شهر و مردم است.

اینها تنها بخشی از نظرات مردم بود و البته بودند کسانی که گفته اند باید آثار جنگ برای نسل های بعدی بماند. اما مسائل شهری و اشتغال هیچ ربطی به آثار جنگ ندارد، مشکلات فاضلاب هیچ ربطی به حفظ آثار جنگ ندارد.

خرمشهر پیش از جنگ یکی از زیباترین شهرهای ایران به حساب می آمد و برای خود برووبیایی داشت.

لب کلام اینکه امیدوارم رییس جمهور و نماینده مجلس بعدی کسانی باشند که مرهم درد مردمان شهرهای جنگ زده باشند تا بتوانند فقط به اندازه یک قطره آب از دریایی غم آنها را تسکین دهند.

جنگ تموم شد؟ تموم شد اما نه برا مُن و تویی که آب بشکه ای میخریم ، گازه سیلندری میخریم. جنگ تموم شد اما نه برا مُن و تویی که یه لنگه پا وُی میسیم در پالایشگاه تا یه خدا خیر داده ای بیاد و روز مُزد ببرمون تو برای حمالی! تموم شد اما نه بِرای آقام، جنگ تموم شد و میگن آبادان برزیلته، اصن هاواییه اما نه برای ما ، برا اونایی که نفتِ زیر پامونِ میکشن و میبرن و بمون میگن محروم! برای اونایی برزیله که با پرواز میان و با صد تا سلام و صلوات میشوننشون رو صندلی ئی که جای مُن و تُنه نه جای اون ! جنگ تموم شد اما برا اونایی که از سر حکمت یادشون میره آبادان آبش شوره ! لجنه ! نمیگم جنگ تموم شد، حداقل اینجوری دردش کمتره !

در ادامه شما را به دیدن تصاویر از خونین شهر دعوت میکنم و خطاب به مدیران و سیاست مداران و مسئولین میگویم فکر کنید اگر امروز شهدا زنده بودند دقیقا چه جوابی می خواستید بهشون بدین!؟

خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر
خونین شهر

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

کارشناس ارشد علوم سیاسی | فعال سیاسی و مشاور رسانه ای | مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه ملت بیدار و پایگاه خبری تحلیلی ملت بیدار آنلاین | http://melatebidaronline.ir - http://melatebidar.ir