چرا جوانان به سیاست علاقه‌مند نیستند؟

بی ربطی به زندگی نوجوانان و جوانان، فقدان آموزش در مدارس، هیچ سیاستی برای جوانان وجود ندارد.

این تنها چند بهانه از نسل امروز نوجوانان و جوانان است چرا که سیاست بر آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد و چرا آن‌ها علاقه‌ای به موضوع نشان نمی‌دهند. این موضوع نیاز به تغییر دارد.

برای بسیاری از نوجوانان و جوانان, سیاست ممکن است گیج‌کننده، پیچیده و گاهی بی‌اهمیت به نظر برسد، به خصوص در نظر گرفتن امتیاز رای‌دهی تنها از سن هجده‌سالگی اعطا شده‌است.

مساله مورد بحث در مدارس به ندرت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، تا این مرحله، برخی از دانش آموزان به سن قانونی رای‌دهی می‌رسند و تازه شروع به کشف ایدئولوژی، سیاست‌های احزاب، جناح های سیاسی و مکانیزم عملکرد دولت میکنند.

با این حال، زمانی که شما کم‌کم درباره سیاست‌های دولتی فکر می‌کنید، بیشتر بر نقش آن در زندگی کودکان ،نوجوانان و جوانان اشراف پیدا میکنید. شهریه، برنامه‌درسی مدارس، حمل و نقل عمومی تنها چند چیز ساده است که توسط دولت تعیین شده‌است و بر زندگی روزانه جوانان تاثیر می‌گذارد.

با وجود اینکه قادر به رای مستقیم در برای حل چنین مسائلی نیستند، جوانان هنوز هم می‌توانند از طریق طرح‌هایی مانند مجلس جوانان، مطالبه گری عمومی و یا طرح های پیشنهادی همچون مجلس نو و یا به سادگی با پیوستن به کمپین ها در رسانه‌های اجتماعی درگیر این موضوعات شوند.

توانایی درک امور جاری کلید حمایت از دموکراسی در ایران و تضمین نسل‌های آینده برای استفاده خردمندانه از رای آنهاست. به هر حال، یک روز کسی که در حال مطالعه است نقش های همچون مدیر، سیاست مدار، قانون گذار و شاید حتی رییس جمهور بعدی را به خود خواهد گرفت!

آیا تابحال فکر کرده اید چرا باید حقایق، عقاید و بحث‌های والدین یا معلمان را بشنوید، زمانی که می‌توانید آن‌ها را از همسالان (کودکان، نوجوانان و جوانان) بشنوید؟

به عنوان یک راهکار می توان گفت دولت و یا دانشجویان علوم سیاسی می توانند یک وب سایت با هدف آموزش سیاست با زبان ساده و قابل دسترس بودن برای همه راه اندازی کنند و امیدوار باشیم که مورد توجه سیاستمدارن آینده قرار گیرد.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

کارشناس ارشد علوم سیاسی | فعال سیاسی و مشاور رسانه ای | مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه ملت بیدار و پایگاه خبری تحلیلی ملت بیدار آنلاین | http://melatebidaronline.ir - http://melatebidar.ir