چراغی که به اسپانیا رواست به اربعین حرام است!

همین چند روز پیش بود که از سفر شش روزه آقای مسجد جامعی و برزین ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران به شهر مادرید اسپانیا برای رونمای از مجسمه ابوعلی سینا که در تهران و با هزینه شهرداری ساخته شده بود نوشتیم.

احمد مسجد جامعی
احمد مسجد جامعی
این تندیس با همکاری سازمان زیباسازی تهران ساخته شده است
این تندیس با همکاری سازمان زیباسازی تهران ساخته شده است

این تندیس زیبا مزین به نام حکیم، فیلسوف، طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا است که در دانشگاه آتونومای مادرید در اسپانیا رونمایی شده است، این حرکت در ذات هیچ ایرادی ندارد اما سوال های بی پاسخ بسیاری را برای شهروندان تهرانی ایجاد میکند که در نوشته قبل بدان پرداختیم و اینبار هم ذکر میکنیم:

اول آنکه مهر ماه سال ۹۷ و چند ماه قبل و بعد این ماه زمان های پر التهاب قیمت دلار (تقریبا بین ۱۴ و ۱۵ هزار تومان) و بازار خودرو و طلا بود و اینکه آیا در چنین وضعیتی حضور شما در چنین مراسمی آنقدر واجب بود که به اسپانیا بروید و صرفا از یک مجسمه رونمایی کنید؟ آیا صرف حضور رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا کفایت نمیکرد؟

دومین سوال این است که نهایت خیلی دلتان می خواست اسپانیا رو ببینید حداقل سفر یک روزه می رفتین و حال با تخفیف دو روز، آخر چرا ۶ روز، آیا واقعا ۶ روز برای رونمایی از مجسمه زیاد نیست؟

سومین سوال این است که شما در جای گفته اید “یک نکته دیگر اینکه لازم است از کارکنان شهرداری تشکر کنم ولی باید گفت وقتی از مسائل و مشکلات روزمره صحبت می شود گاهی در پاسخ از سوی مدیران گفته می شود ما اعتبار نداریم، پول نداریم و از این موارد. این حرف ها از مسئولیت شهرداری کم نمی کند. به هرحال ما برای اداره امور شهر حقوق می‌گیریم و این ادبیات از طرف مدیران شهرداری پذیرفته نیست بلکه باید به هر نحوی انجام شود. به هر حال ماهانه چیزی حدود ۸۰۰-۷۰۰ میلیارد تومان حقوق همکاران ما در شهرداری است و حداقل انتظار این است که این هزینه از طریق ارائه خدمات بیشتر به شهروندان و کاستن از مشکلات شهری جبران شود” حال شما در چنین وضعیتی که شهرداری تهران دارد و خود توصیف می کنید آیا واقعا کار درستی بوده با پول بیت المال و شهرداری تهران که باید خرج حل و فصل مشکلات شهری و مردم شهر تهران شود به چنین سفری بروید؟

و در نهایت سوال چهارم اینکه دستاورد شخصی شما جز گرفتن عکس کنار یک مجسمه از این سفره ۶ روزه چه بوده است؟

امروز به طور اتفاقی به یک متنی از سخنان آقای مسجد جامعی رسیدم که شاید پاسخ این سوالات باشد و آن اینکه:

مسجد جامعی
مسجد جامعی

بله کاملا درست است، شما دست در جیب مردم تهران کرده اید.

آقای مسجد جامعی گرامی، شما علاقه مند به پاسخگوی نیستید زیرا هیچ وقت در خصوص این سفر شش روزه که تنها حضور رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا کفایت میکرد پاسخی نداده اید. هیچ گاه در خصوص لزوم هزینه کرد شهرداری تهران برای ساخت یک مجسمه توضیحی نداده اید و هیچ حرفی هم در خصوص حضور شش روزه خودتان برای یک مراسم که نهایت یک ساعت زمان نیاز داشت ندارید.

از همه ی اینها بگذریم تیتر خبری که چند روز پیش در خبرگزاری ها آمد جالب بود و آن اینکه “هزینه‌کرد شهرداری تهران برای اربعین تا سال ۱۴۰۰ به صفر می‌رسد”.

در جزئیات این خبر آمده است که باید حسابی افتتاح شود و هزینه مراسم اربعین از مردم گرفته شود. خوب به نظر آقایان شورای شهر نشین تهران این مصداق همان جمله طلایی آقای مسجد جامعی یعنی دست در جیب مردم نیست؟

شهرداری و شورای شهر تهران تاکنون در خصوص هزینه کرد سفرهای خارجی خود هیچ گزارشی به مردم نداده است، به طور مثال همین سفر شش روزه آقای مسجد جامعی به اسپانیا که نه هزینه سفر مشخص است، نه دستاورد سفر مشخص است و نه هزینه ساخت مجسمه.

احتمالا برای شورای شهر نشینان لیست امید تمام اصلاح طلب تهران چراغی که به اروپا رواست برای مراسم های مذهبی حرام است، حضرات شورای شهر تهران قائل به دست در جیب مردم تهران کردن برای هزینه سفر به اروپا هستن اما تا مباحث مذهبی و هیات ها و اربیعن پیش میاید بر روی کمک های مردمی حساب باز میکنن.

یاد جمله ای که شبکه های معاند می گویند افتادم که چرا پول نذری و قربانی را برای کودکان بی سرپرست نمیدهید ولی خودشان از هزینه سفرهای خارجی خود ریالی خرج کودکان بی سرپرست و یا ساخت مدرسه نمی کنند اما برای سگ ها و گربه های خود هزینه مجزا کنار میگذارند. اتفاقا یکی از اعضای شورای شهر تهران هم یک گربه بامزه دارد، احتمالا باید از هزینه های این گربه هم سوال شود. 🙂

مخلص کلام اینکه متاسفانه شهر و مردم تهران گروگان لیستی شده اند که با تکرار، خودشان و خودشان در اوجب واجبات هستن و سایر مسائل همچون نیازهای شهر و مردم مثل توسعه حمل و نقل و رفع ترافیک و سرانه فضای سبز در اولویت های چندصدم قرار دارد.

در نوشته قبلی اشاره شد که کار شهر و مردم با سیاسی بازی و افراد سیاسی جلو نمیرود. انداختن مشکلات بدون سند و مدرک به گردن مدیریت شهری گذشته و دائم ایرادهای بنی اسرائیلی گرفتن از زمین و زمان کار پیش نخواهد رفت.

امید است که اینبار مردم عزیز تهران بر اساس تخصص و توانایی و سابقه افراد رای به صندوق شورای شهر تهران بیاندازد تا شهری با مدیریت علمی و کارآمد داشته باشیم.

شریف زمانی

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

کارشناس ارشد علوم سیاسی | فعال حوزه شهری و پژوهشگر شهر هوشمند | مدیر مسئول پایگاه خبری جامعه نیوز | مدیرمسئول هفته نامه ملت بیدار