تهرانی ها مراقب باشند! شهر در دست پیمانکاران است.

شهرداری تهران
شهرداری تهران

پیمانکار خاطی دستگیر شده است، پیمانکار مقصر این عملکرد است ، پیمانکار به حالت تعلیق درآمده است؛ اینها جملاتی است که این روزها از شورای شهر پنجم با شهرداران منتخبشان از نجفی تا حناچی بسیار زیاد شنیده می شود. گویا تهرانی ها باید خیلی مراقب جان و مال و اعتقادات خویش باشند چرا که شهر در دست پیمانکارانی است که هیچ نظارتی بر آنها نیست.

در این دو سال و نیم در شهر تهران رخدادهایی پیش آمده است که هیچگاه توسط شورای شهر به ظاهر شیشه ای تهران و شهرداری جدی گرفته نشده و تنها به جمله طلایی ” تقصیر پیمانکار است و ما درحال پیگیری هستیم. ” بسنده کرده اند .

در دوره مدیریت شهری گذشته رخدادهای شهری که با جان و مال شهروندان درگیر بود همواره با هشتگ قالیباف استیضاح همراه بود و رسانه های رنگین طیف خاصی بر شعله های آتش آن می دمیدند و سخن از ناکارآمدی و اداره ی نظامی شهر می گفتند.

حال که دیکته نوشته شده توسط مدیریت شهری شیشه ای دارای غلط های فرآوانی شده است کسی نیست که نمره ای به این عملکرد ها بدهد و بازخواست کند.

ماجرا از اینجا آغاز می شود که شهرداری منطقه ۱۴ به منظور احداث شهربازی در بوستان بسیج کار را به یک پیمانکار می سپارد.

گویا همه چیز به خوبی پیش میرود و قرار است بزرگترین چرخ و فلک ایران با افتخار در این بوستان راه اندازی شود اما سهل انگاری و عدم نظارت ورق را برمیگرداند و ۱۳ مهر ماه ۹۸ حوالی ساعت ۱۲:۳۰ دکل دستگاه جرثقیل در مسیر غرب به شرق بزرگراه محلاتی با سقوط خود جان ۳ شهروند تهرانی را گرفته و ۳ نفر دیگر را مجروح می کند.

و اما جملات تکراری و از پیش تعیین شده عباسی، شهردار منطقه ۱۴ که غیر از این نیز انتظار نمیرفت چنین است: “پیمانکار شهربازی بوستان بسیج در پی سقوط جرثقیل بازداشت شد و متاسفانه جرثقیل متحرک مربوط به پیمانکارِ مورد قرار داد با پیمانکار شهربازی است و بر اساس قراردادی که با سازمان مشارکت‌های شهرداری داشته است، مسئولیت صفر تا صد نصب و اجرای تجهیزات، واحد ایمنی و اقدامات لازم در خصوص حفظ ایمنی تجهیزات سنگین بر عهده پیمانکار است که با حکم قضایی بازداشت شده است. “

در پی اتفاقی دیگر کودکی ۵ ساله در بوستان قاصدک منطقه ۱۶ دچار حادثه ی برق گرفتگی می شود وگویا باز هم پیمانکار به حالت تعلیق درآمد و وظیفه جبران خسارت ها به گردن پیمانکار افتاد.

و مهر تایید دیگر بر این” من نبودم پیمانکار بود “مدیریت شهری، اخبار داغ این روزها یعنی حذف کلمه شهید از تابلو ها است که به قول بزرگان از کوزه همان تراود که در اوست، شهردار تهران به همه شهرداران مناطق دستور داد تا هرچه سریعتر اشکالات مربوط به تابلوی نام شهدا را رفع کرده و پیمانکاران متخلف عزل شوند.

در اینجا چند سوال کلیدی مطرح است.

اولا: مراحل انتخاب پیمانکار در شهرداری به چه صورت است؟ آیا رابطه ایست و یا قانونمند؟ که اگر قانونمند است مستندات آن باید برای روشن شدن افکار عمومی منتشر و علل حقیقی این حوادث مشخص شود.

دوما: نظارت بر صحت عملکرد و ایمنی این چنین پروژه ها در شهرداری دقیقا با چه کسانیست؟

سوما: مگر طبق قانون با توجه به امکانات و توانمندی های شهرداری تهران مسئولیت مدیریت بحران بر عهده شهردار نیست ؟

این سه مورد به شهروندان تهرانی هشدار میدهد که شهر تهران توسط شورای منتخبشان و شهرداری اداره نمی شود بلکه تماما در دست پیمانکارانیست که هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و شهروندان تهرانی نیز به پیمانکاران سیاسی رای داده اند. این بدان معناست که شهروندان تهرانی باید همواره مراقب جان و مال خود باشند زیرا مدیریت شهری پاسخی برای نظارت بر این چنین اتفاقاتی ندارد.

قالیباف استیضاح

اگر این چنین وقایع و پاسخگویی در دوره مدیریت شهری گذشته اتفاق میافتاد رسانه های زنجیره ای اصلاح طلب قالیباف را در میدان آزادی به دار می آویختند و شورای شهر چهارم را با شعار مگر می شود با ورزشکار شهر را داره کرد به آتش می کشیند.

حال امروز معنای تخصص و کار کارشناسی شورای شهر پنجم و شهرداری جدید را می فهمیم!

زمانی که شهرداری و شورای شهر توسط افراد سیاسی اداره شود این چنین اتفاق ها امری عادی در زندگی شهری خواهد بود.

زمانی که اعضای شورای شهر تهران به کوه میروند، جلسات پی در پی می گذارند و خود را در صفحات مجازی مشغول نشان می دهند و یا سفرهای خارجه خود را در اولویت مدیریت شهری میگذارند شاهد این گونه وقایع خواهیم بود.

تنها می توانیم امیدوار باشیم این سال های پایانی مدیریت شهری و شورای شهر پنجم تمام شود تا در انتخابات افراد اصلح را جایگزین افراد شوآف کاران کنیم.

شریف زمانی

2 دیدگاه On تهرانی ها مراقب باشند! شهر در دست پیمانکاران است.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

کارشناس ارشد علوم سیاسی | فعال حوزه شهری و پژوهشگر شهر هوشمند | مدیر مسئول پایگاه خبری جامعه نیوز | مدیرمسئول هفته نامه ملت بیدار