بیت المال دقیقا کجاست!

امروز تیتر بسیار جالبی را از روزنامه کیهان دیدم با این عنوان که ۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان به بیت المال بازگشت. سوالی که در ذهنم بعد از خواندن این تیتر پیش آمد آن بود که بیت المال دقیقا کجاست و اصلا مفهوم بیت المال چیست؟

در تعریف ویکی پدیا بیت المال یعنی:

بیت‌المال به مکانی گفته می‌شود که اموال عمومی متعلّق به همهٔ مسلمانان در آن‌جا فراهم و نگهداری می‌شود تا در مصالح آنان صرف گردد. عنوان «بیت المال» بر خود اموال نیز اطلاق می‌گردد. که هم به صورت مال نقدی، نظیر پول، سکه، طلا، جواهرات است و هم به صورت اموال، تجهیزات و وسایل خریداری شده در تملک بیت المال نیز محسوب می‌شود.

بیت المال دقیقا کجاست؟

آیا بیت المال یک اتاق محرمانه و حفاظت شده در یک خانه ای است که تمامی پول های ملی در آن ذخیره می شود؟

آیا بیت المال یک حساب بانکی است؟

آیا بیت المال یک گاوصندوق است؟

آیا بیت المال جیب اختلاس گران و رانت خواران جدید است؟

حقیقت ماجرا این است که سوال های بسیار دیگری در ذهن آدمی به وجود میاید که اولا چه کسی؟ چه گروهی؟ چه سازمانی؟ چه ارگانی؟ چه نهادی مسئول مستقیم نظارت بر این بیت المال است؟

دوما چه کسانی حق دارند در خصوص این بیت المال تصمیم گیری بکنند؟

در جای از خبر به نقل از سخنگوی قوه قضاییه آمده است:

سخنگوی قوه قضائیه درباره عملکرد دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در زمینه استرداد و بازگشت اموال محکومان و متهمان گفت: صرفا در ۹۱ فقره پرونده در مقام اجرای حکم، قریب به ۷ هزار میلیارد تومان وجه نقد و جزای نقدی به خزانه دولت و بانک‌ها برگشت. اسماعیلی افزود: این هم از گرفتاری‌های قوه قضائیه است که دیگران اموال بیت‌المال و موسسات و بانک‌ها را به یغما می‌برند و بعد به ما می‌گویند که شما دنبال این اموال بدوید و آن را بگیرید و به صندوق بیت‌المال برگردانید.

حال نتیجه گیری که می توان داشت این است که دزد اولی پول را از مکان مثلا X بیت المال به یغما میبرد، قوه قضاییه دزد اولی را میگیرد و پول را دوباره به مکان X برمیگرداند، در نتیجه این چرخه دوباره تکرار شده و دزد دوم دوباره پول ها را از مکان X بیت المال که دزد اول دزدیده بوده میدزدد. و این سیر همواره پشت هم اتفاق میافند و قوه قضاییه مجبور است به صورت تکرار دزدها را گرفته و پول را به بیت المال برگرداند.

حال چند پیشنهاد کاربردی برای مسئولین گرامی به منظور کاهش کار قوه قضاییه در گرفتن دزدهای بیت المال و تمرکز بر روی مدیریت کشور! به نظر حقیر یا جای بیت المال را از مکان X به مکان Y تغییر دهید تا چند سالی طول بکشد تا راه های نفوذ به مکان Y پیدا شود و در این چند سال شاهد دزدی بیت المال نباشیم. دوما اینکه افراد مراقبت کننده از مکان X بیت المال را کلا تغییر دهید.

شریف زمانی

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

کارشناس ارشد علوم سیاسی | فعال حوزه شهری و پژوهشگر شهر هوشمند | مدیر مسئول پایگاه خبری جامعه نیوز.